
Pirmā palīdzība ir palīdzība, ko sniedz cilvēkam, kurš ir cietis negadījumā vai pēkšņi saslimis, līdz tiek saņemta profesionāla medicīniskā palīdzība. Tā var būt izšķiroša, lai saglabātu cietušā dzīvību un mazinātu sekas. Šajā rakstā mēs apskatīsim, kas ir pirmā palīdzība, kā rīkoties ārkārtas situācijā un kādi ir glābšanas ķēdītes posmi.
Kas ir pirmā palīdzība?
Pirmā palīdzība ir palīdzība, ko var sniegt ikviens, neatkarīgi no sagatavotības un ekipējuma. Tā ietver rīcību, piemēram, asiņošanas apturēšanu, atdzīvināšanas pasākumus (sirds masāža, elpināšana un defibrilatora izmantošana), kā arī cietušā aprūpi līdz neatliekamās medicīniskās palīdzības ierašanās brīdim. Pirmās palīdzības sniedzējam ir svarīgi saglabāt mieru, novērtēt situāciju un veikt nepieciešamās darbības ātri un droši.
Ko darīt ārkārtas situācijā?
Kad notiek nelaimes gadījums, ir svarīgi rīkoties nekavējoties un mērķtiecīgi, lai saglabātu cietušā dzīvību. Sekojošā rīcība ir būtiska:
- Sargā sevi: Pirmais solis ir nodrošināt savu drošību. Pārliecinies, ka apkārtējā vide nav bīstama arī tev, pirms tu sāc sniegt palīdzību.
- Novērtē situāciju: Apskati notikuma vietu un novērtē esošos draudus. Ja nepieciešams, veic tūlītējus pasākumus, lai novērstu papildu briesmas, piemēram, atslēdz elektrību vai nodzēs liesmas.
- Sauc pēc palīdzības: Ja cietušais ir smagi cietis, nekavējoties izsauc vai liec citiem izsaukt neatliekamo medicīnisko palīdzību, zvanot uz 113 vai 112. Izmanto mobilo aplikāciju ‘eVeselības punkts’ kas var palīdzēt noteikt tavu atrašanās vietu.
- Sāc sniegt pirmo palīdzību: Sāc sniegt nepieciešamo pirmo palīdzību, piemēram, apturi asiņošanu. Ja atdzīvināšanas pasākumi nav nepieciešami, tad palīdzi cietušajam ieņemt ērtu pozu un uzraugi viņa stāvokli līdz neatliekamās palīdzības ierašanās brīdim.
Glābšanas ķēdīte un izdzīvošanas posmi
Glābšanas ķēdīte ir darbību virkne, kas tiek veikta, lai izglābtu cietušā dzīvību. Tā sastāv no pieciem posmiem:
- Tūlītējie pasākumi: Nodrošini savu un cietušā drošību, apturi asiņošanu un uzsāc elpināšanu, ja nepieciešams.
- Palīdzības izsaukšana: Nekavējoties izsauc neatliekamo palīdzību un sniedz precīzu informāciju par notikuma vietu un cietušo skaitu.
- Cietušā aprūpe: Turpini sniegt palīdzību līdz neatliekamās palīdzības ierašanās brīdim. Palīdzi cietušajam saglabāt komfortu, novēro viņa stāvokli un nodrošini psiholoģisko atbalstu.
- Neatliekamā palīdzība: Pēc palīdzības ierašanās, nodod cietušo profesionāliem mediķiem un sniedz viņiem visu nepieciešamo informāciju par notikumu un taviem veiktajiem pasākumiem.
- Slimnīca: Cietušais tiek nogādāts slimnīcā, kur viņam tiks sniegta turpmākā ārstēšana un aprūpe.
Atceries, ka pirmā palīdzība var izglābt dzīvības, un ikvienam būtu jāzina, kā rīkoties ārkārtas situācijā. Apgūsti pirmās palīdzības zināšanas un prasmes: tu būsi labāk gatavs palīdzēt gan sev, gan citiem kritiskā brīdī.